As the pending snowstorm targets the Capital Region on Friday, local high school basketball teams are trying to make their weekend mean something in the Section 2 championships. On Wednesday, there were 8 games on the schedule in boys basketball and another 8 for the girls.

Photo By Sasha Joe
Photo By Sasha Joe
loading...

Let's start with the Class A boys basketball games. #5 seed Scotia-Glenville got by #12 South Glens Falls 53-44. #5 Scotia-Glenville will advance to face #4 seed Amsterdam in the quarterfinals on Sunday at HVCC at 12 noon. #8 Gloversville knocked of #9 Burnt Hills 56-42. #8 Gloversville will take on top seeded #1 Troy on Sunday at 5pm at HVCC. #6 seed Lansingburg battled #11 seeded Queensbury for a 62-57 victory. #6 Lansingburg will face #3 seed Mekeel Christian on Sunday at HVCC. That game is scheduled for a 1:30 tip. #7 seed Averill Park put it to #10 Mohonasen 76-45. #7 Averill Park advances to take on #2 seed Hudson Falls in the quarterfinals on Sunday at 3:30pm. That game is at Hudson Valley Community College, as well.

credit Eric Medved
loading...
Get our free mobile app

There was only one game on the schedule in the boys Class B. It featured top ranked in Section 2 and in New York State, #1 Tamarac whacked #17 Schalmont 89-57. 5 Tamarac Bengals were in double-figures, led by Zach Rice's 21 points. #1 Tamarac will face #8 Glens Falls in the quarterfinals on Friday night at 8pm at Shenendehowa High School.

attachment-image_6483441
loading...

On to the Class D games in boys basketball. #9 Heatly picked up the upset of the night by knocking off #8 Germantown 60-58. #9 Heatly will advance to face top ranked #1 Argyle in the quarterfinals on Sunday at 5pm at Stillwater High School. #6 Hartford took care of business over #11 Fort Edward 72-57. #6 Hartford will take on #3 North Warren on Sunday at 1:30pm at Stillwater. #7 seed Fort Ann shut down #10 Salem 68-50. #7 Fort Ann advances to face #2 seed Northville on Sunday at Stillwater. That game is scheduled to tip at 3:30pm.

photo by Sasha Jo
photo by Sasha Jo
loading...

The Section 2 girls basketball championship on Wednesday featured quarterfinal action in Class B. #1 seed Schalmont beat #8 seeded Tamarac 66-35, while #4 Icabod Crane knocked off #5 Albany Academy 54-42. #1 Schalmont will take on #4 Icabod Crane in the sectional semi-finals on Tuesday at 7:30pm at Averill Park High School. #2 Mechanicville shut down #7 Broadalbin-Perth 46-29, while #6 Fonda-Fultonville pulled the upset by blowing out #3 Catskill 68-47. #2 Mechanicville will face #6 Fonda-Fultonville on Tuesday at 6pm in their semi-final game at Averill Park.

Photographer Sasha Jo
Photographer Sasha Jo
loading...

In girls basketball Class C sectional action, top ranked #1 Duanesburg whacked #8 Cambridge 62-29, as #4 Corinth got by #5 Maple Hill 46-37. #5 Maple Hill now has the daunting task of taking on #1 Duanesburg in the sectional semi-finals on Tuesday at 7:30pm at Columbia High School. #2 seed Greenwich has their eyes on a championship as they shut down Chatham 78-20, as #3 Berne-Knox-Westerlo took care of #11 Schoharie 55-42. #2 Greenwich will face #3 Berne-Knox-Westerlo on Tuesday at 5pm at Averill Park. This game promises to be an awesome battle.

photo by Sasha Jo
photo by Sasha Jo
loading...

The Capital Regions 10 Best Breakfast Restaurants [RANKED]

From an omelet with homefries to waffles to a stack of pancakes, these are the 10 best local restaurants to grab the most important meal of the day - breakfast!