Suburban Council, Foothills Council, Capital District Girls Lacrosse Stars Named
The postseason honors continue as the Suburban Council, Foothills Council and Capital District Women's Lacrosse Leagues announce their all-star teams for the 2012 season.
---
Suburban Council
First Team
Attack: Nicole Beardsley (Burnt Hills), Kelly Wall (Shenendehowa), Morgan Hardt (Guilderland), Kelly Camardo (Guilderland), Moriah Greenstein (Bethlehem).
Midfield: Lauren Smith (Shaker), Shelby Iapoce (Guilderland), Iszy Wager (Saratoga), Ritchie Assini (Niskayuna), Kayla Treanor (Niskayuna).
Defense: Chrissy Bolognino (Guilderland), Jenna Walsh (Guilderland), Janeen Bell (Niskayuna), Katelyn Cheney (Shaker).
Goalie: Anne Morrison (Shaker).
---
Second Team
Attack: Tori McGrath (Bethlehem), Kelly Schlansker (Niskayuna), Kim Carr (Colonie), Emily Lange (Saratoga), Maddie Devine (Shaker).
Midfield: Amy Lebel (Burnt Hills), Catherine Clark (Burnt Hills), Emily Ryan (Niskayuna), Kristen Connors (Shenendehowa), Brianna Sirianni (Saratoga), Kelsey Michele (Guilderland).
Defense: Hannah Glanville (Averill Park), Katie Trainor (Shenendehowa), Maddy Smith (Shaker), Anne Rehfuss (Shaker), Nicole Levine (Guilderland), Kara Carman (Guilderland).
Goalie : Lauren Huck (Saratoga), Asa Goldstock (Niskayuna), Jess Madsen (Guilderland).
---
Foothills Council
First Team
Schuylerville: Allie Liptak, Katie Donovan.
Scotia: Alexis Yagielski.
South Glens Falls: Taylor Volkman, Ally Naja, Amelia Hastings.
Glens Falls: Emily White, Lydia Knapp, Chloe Knapp, Jill Rizzo.
Johnstown: Mallory Hansen.
Greenwich: Isabelle Sipperly, Kayla Gorman.
Queensbury: Casey White, Leana Richards, Mary Rahal, Samantha Hawkins.
---
Second Team
Schuylerville: Heather Marko, Brianna Miller.
Scotia: Megan Clune.
South Glens Falls: Courtney Coons, Britanny Blake, Katie Washburn.
Glens Falls: Shea Homer, Hannah Hayward, Caitlyn Corbett.
Johnstown: Skylar Swatt.
Greenwich: Christina Broestler, Sarah Crowder.
Queensbury: Sam Ballard, Allie Butler, Christie Raymond, Lindsay White.
---
Capital District Women’s Lacrosse League
First Team
Attack: Kia Ference (Schenectady), Jayne Ryan (Holy Names).
Midfield: Emma Malicki (Albany Academy), Emily Downie (Albany Academy), Emma Hardy (Albany Academy), Francesca Grundrum (Emma Willard), Marj Drohan (Schenectady), Catie Vivian (Holy Names), Ashley Dessingue (Cohoes.)
Midfield/Attack: Katie Smith (Emma Willard).
Midfield/Defense: Sally O’Toole (Holy Names).
Defense: Denia Gaillard (Schenectady).
---
Second Team
Attack: Aly Selchick (Albany Academy), Sam Kreda (Emma Willard).
Midfield: Emily Martin (Albany Academy), Natalie Kiley-Bergen (Emma Willard), Tatiana Ensslin (Holy Names), Katie Monson (Cohoes).
Defense: Ellie Daly (Albany Academy), Abby Fraser (Holy Names).
Goalie: Alex Macaffer (Albany Academy).